Coraz większe wydatki odnotowują największe i najważniejsze miasta w Polsce na miejski transport. Samorządy, które zajmują się jego organizacją, uczestniczą w finansowaniu m.in. połączeń autobusowych i tramwajowych, a nawet kolejowych (jak m.in. Warszawa, Wrocław, Poznań itd.).

Warszawa liderką
Nie dziwi, że na czele listy znajduje się stolica kraju - Warszawa. Ze wszystkich miast wojewódzkich to ona przeznacza najwięcej pieniędzy - nie dziwnego, gdyż jest najważniejszym i najprężniej się rozwijającym polskim miastem, a także jedynym, w którym wybudowano metro. Jego utrzymanie wiąże się z ogromnymi kosztami - to najbardziej kosztowna inwestycja komunikacyjna, ale podróżuje nią najwięcej pasażerów.

W 2019 roku uruchomiono ponadto trzy kolejne stacje 2. linii. Warszawa na bieżące wydatki związane z miejskim transportem publicznym planuje wydać w tym roku 2,91 mld zł - dla porównania w ubiegłym roku było to 2,6 mld zł. Warto też dodać, że miasta uczestniczą też w wydatkach na kolei - Warszawa przeznacza na ten cel w tym roku 370 mln zł.

Największa kwota przeznaczana jest na komunikację autobusową - 816, 7 mln zł, w drugiej kolejności na tramwajową - 733,9 mln zł). Jako ciekawostkę dodajemy, że 521 mln zł ma kosztować utrzymanie warszawskiego metra.

Górny Śląsk na 2. miejscu
Drugą pozycję zajmuje z kolei Zarząd Transportu Metropolitalnego, który zajmuje się organizacją i wydatkami na komunikację miejską w gminach Górnego Śląska i Zagłębia. W bieżącym roku na omawiany cel Metropolia przeznaczy ponad 950 mln zł.

Kraków trzeci na liście
Kraków na lokalny transport zbiorowy przeznacza w tym roku 561,99 mln zł i zajmuje 3. miejsce. Ponad 175,5 mln zł pochłonie budowa, rozbudowa i przebudowa linii tramwajowych, a około 620 tys. zł realizacja infrastruktury Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Jakie miasta znajdują się jeszcze w pierwszej piątce? Nie będzie zapewne zaskoczeniem, że na czwartej pozycji uplasował się Poznań, a na piątej Wrocław.

Ewelina, foto:doctor-a / Pixabay