Dotyczy to wszystkich pieszych, bez względu na wiek (przed nowelizacją ustawy obowiązek dotyczył tylko dzieci do 15 roku życia), którzy przebywają po zmierzchu poza terenem zabudowanym, za wyjątkiem osób poruszających się po chodniku, czy w strefie zamieszkania, gdzie cała szerokość drogi jest do dyspozycji pieszego, który ma tam pierwszeństwo przez pojazdem. Ustawodawca nie określił w przepisie rodzaju elementów odblaskowych, mają jedynie spełniać swoją funkcję, czyli poprawiać widoczność pieszego na drodze, a tym samym zwiększać jego bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Gdzie je kupić?
Odblaski można kupić w sklepach, na stacjach benzynowych, w internecie. Ich koszt zaczyna się od zaledwie kilku złotych. Do wyboru są breloki, naklejki, opaski, kamizelki, smycze, szelki, zawieszki. Ważne, by były odpowiednio umieszczone: na wysokości kolan, dłoni, w okolicy klatki piersiowej lub pleców. W przypadku dzieci dobrze sprawdzą się dodatkowe odblaski na tornistrze i worku na obuwie zmienne.

Najmłodsi powinni być najlepiej widoczni – dla nich szczególnie polecane są kamizelki oraz wszelkie pulsacyjne breloczki i zawieszki. Ciekawym pomysłem są buty z elementami odblaskowymi w formie pasków czy naszywek, umieszczone na zapiętkach, z boku obuwia i na noskach. Wkomponowane w grafikę buta sprawiają, że widoczność dziecka znacznie się zwiększa – dziecko zaczyna być widoczne z odległości nawet 150-250 metrów. Warto pamiętać o tym przy zakupie butów i odzieży dziecięcej, szczególnie gdy nasze dzieci same chodzą do szkoły lub wracają z niej po zmroku.

Rowerzyści chwalą sobie odblaskowe kamizelki rowerowe, odblaskowe pokrowce na plecak, odblaskowe nakładki na szprychy, odblaskowe pedały, a dodatkowo opaski na rękę i nogę. Oczywiście, to wszystko oprócz obowiązkowego oświetlenia samego roweru.
(MW / fot. Pixabay/cc0)