Zwiększa się liczba kierowców prowadzących pod wpływem alkoholu. Aby naocznie przekonać się, jak wielkim zagrożeniem jest jazda w stanie nietrzeźwym, wymyślono alkogogle.
Z wyglądu przypominają zwykłe gogle. Jeśli jednak je włożymy, będziemy postrzegać świat tak jak osoba, która piła alkohol. Obraz symuluje stan upojenia alkoholowego, kiedy we krwi znajduje się od pół do nawet półtora promila alkoholu. Jakie objawy temu towarzyszą? Przede wszystkim podwójne widzenie i spowolnienie czasu reakcji, niemożność określenia kierunków, zmiany w ocenie odległości, brak koordynacji mięśniowej i obniżenie koncentracji. Wszystko to powoduje znaczne zmniejszenie możliwości oceny sytuacji, a stąd już o krok do wypadku.
W szkołach jazdy
Taka demonstracja upoÅ›ledzenia zmysłów dziÄ™ki zaÅ‚ożeniu alkogogli sÅ‚uży przede wszystkim oÅ›rodkom nauki jazdy. OÅ›rodki kupujÄ… wiÄ™c ten niezbyt tani, ale coraz bardziej przydatny sprzÄ™t. W celu osiÄ…gniÄ™cia najlepszych wyników prowadzone sÄ… najpierw ćwiczenia bez okularów, czyli „na trzeźwoâ€, a potem w alkogoglach. Do najczÄ™stszych ćwiczeÅ„ należą chwytanie piÅ‚ki i zbieranie przedmiotów. W pierwszym ćwiczeniu kursant stoi, trzymajÄ…c jednÄ… rÄ™kÄ™ za plecami, podczas gdy instruktor rzuca do niego kolejno pięć maÅ‚ych piÅ‚ek. Czy kursant tak samo sprawnie zÅ‚apie je bez, jak i w autogoglach? Przy zbieraniu przedmiotów chodzi o to, by zrobić to w jak najkrótszym czasie.
Miejmy nadzieję, że świat widziany podwójnie będzie dla kierowców doświadczeniem tylko po nałożeniu alkogogli.
(MW)