Nie wszystkie są opłacalne, ale posiadają zarówno zalety, jak i wady.
Transport samochodowy – łatwo dostępny, bez trudu dostanie się tam, gdzie nie ma dostępu transport kolejowy, lotniczy czy wodny. W porównaniu z transportem lotniczym, oferuje dłuższy czas transportu, ponadto generuje wysokie koszty przewozu osób (np. autobusy pks Giżycko, Białystok, Wilkasy) oraz ładunków, przy niewielkiej oferowanej pojemności. Nie bez znaczenia jest również duży współczynnik wypadków.

Transport lotniczy
Uważany statystycznie za najbezpieczniejszą formę transportu. W niewielkim stopniu wpływa na zanieczyszczenie środowiska, oferując krótki czas przelotu. Jego wadą jest duża zależność od warunków atmosferycznych oraz średnia ładowność.

Transport kolejowy
Cechuje się bardzo dużą ładownością oraz w przypadku większych odległości, jest tani. Wadą transportu kolejowego jest możliwość uszkodzenia ładunku w przypadku nagłych zatrzymań taboru lub wstrząsów. Dobrze rozwinięte linie kolejowe oraz niewielki wpływ pogody na przewóz pozwalają jednak ten rodzaj transportu uznać za jeden z najbardziej ekonomicznych.

Transport morski
Relatywnie tani oraz o dalekim zasięgu. Cechuje się bardzo dużą ładownością oraz możliwością przewożenia praktycznie każdego rodzaju towarów. Jest natomiast powolny, nie dociera wszędzie, a ryzyko zniszczenia ładunku przez wilgoć jest bardzo duże.