Klasyfikacja transportu

Jeśli przyjrzymy się klasyfikacji transportu pod kątem przemieszczania się osób i ładunków, możemy wyróżnić kilka jego rodzajów. Nie wszystkie są opłacalne, ale posiadają zarówno zalety, jak i wady.

Transport samochodowy
Łatwo dostępny, bez trudu dotrze tam, gdzie nie ma dostępu transport kolejowy, lotniczy czy wodny. W porównaniu z transportem lotniczym oferuje dłuższy czas transportu, ponadto generuje wysokie koszty przewozu osób (np. autobusy PKS Giżycko, Białystok, Wilkasy) oraz ładunków, przy niewielkiej oferowanej pojemności. Nie bez znaczenia jest również duży współczynnik wypadków.

Transport lotniczy
Uważany statystycznie za najbezpieczniejszą formę transportu. W niewielkim stopniu wpływa na zanieczyszczenie środowiska, oferując krótki czas przelotu. Jego wadą jest duża zależność od warunków atmosferycznych oraz średnia ładowność.

Transport kolejowy
Cechuje się bardzo dużą ładownością oraz, w przypadku większych odległości, jest tani. Wadą transportu kolejowego jest możliwość uszkodzenia ładunku w przypadku nagłych zatrzymań taboru lub wstrząsów. Dobrze rozwinięte linie kolejowe oraz niewielki wpływ pogody na przewóz pozwalają jednak uznać ten rodzaj transportu za jeden z najbardziej ekonomicznych.

Transport morski
Relatywnie tani oraz o dalekim zasięgu. Cechuje się bardzo dużą ładownością oraz możliwością przewożenia praktycznie każdego rodzaju towarów. Jest natomiast powolny, nie dociera wszędzie, a ryzyko zniszczenia ładunku przez wilgoć jest bardzo duże.

Transport wczoraj i dziś
W czasach starożytnych do transportu używano tragarzy, zwierząt oraz wozów zaprzęgowych. Dziś wygląda to zupełnie inaczej. Duże znaczenie dla rozwoju transportu miało wynalezienie koła jezdnego. Rozwój gospodarki oraz przejście do osiadłego trybu życia społeczeństw spowodowały, że zapotrzebowanie na transport o zasięgu krajowym, jak i międzynarodowym, stało się niezaspokojoną potrzebą. Na przełomie wieków radzono sobie w różny sposób, rozwijając tę gałąź gospodarki. Przykładem mogą być czasy starożytne, gdzie do transportu używano tragarzy, zwierząt oraz wozów zaprzęgowych.

Transport w definicjach
Obecnie, zgodnie z definicją, transport to zespół czynności związanych z przemieszczaniem dóbr materialnych oraz osób za pomocą odpowiednich środków. Transport obejmuje przemieszczanie tych dóbr z miejsca na miejsce, ale również wszelkie inne czynności konieczne do osiągnięcia celu, np. załadunek, przeładunek, wyładunek oraz pozostałe czynności manipulacyjne, w tym opłaty.

Rodzaje transportu
Rozwijając powyższą definicję, można stwierdzić, że transport jest czynnością ściśle związaną z funkcjonowaniem ludzi w społeczeństwie, o czym świadczy transportowanie ludzi oraz przewożenie przez nich np. bagażu. Wszystkie czynności związane z transportem są podejmowane, aby zaspokoić określoną potrzebę, co wiąże się z przemieszczeniem się z jednego miejsca do drugiego ludzi lub rzeczy.

Patrząc pod kątem środowiska, w którym dokonywane są przemieszczenia osób lub ładunków, można wyróżnić między innymi: transport lądowy, transport podziemny, transport nadziemny, transport szynowy i bezszynowy, transport wodny, transport przesyłowy oraz transport powietrzny.

Więcej o transporcie można znaleźć na maripol.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *